Projekt ENTER: Sünnitusabi ja nõustamise võrgustiku arendamine Eesti-Läti piiriregioonis
Meie eesmärk on pakkuda perekonnale südamerahu ja kindlustunnet ühe vereproovi analüüsiga, mille taga on teaduspõhine ja tehnoloogiamahukas NIPTIFY Focus Plus test.
Aadress
Aadress
Telefon
Telefon
+372 733 0403
Ettevõttest
NIPTIFY meeskond ja Tervise-TAK
Ettevõttest
CELVIA ehk endine Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus asutati 2009. aastal professor Andres Salumetsa initsiatiivil. CELVIA on vahelüli, mis ühendab Tartu Ülikooli ja kliinikuid eesmärgiga töötada välja ja pakkuda teaduspõhiseid tooteid ning teenuseid. CELVIA omanikuks on Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli Kliinikum, mitmed erakliinikud ja biotehnoloogia valdkonna erafirmad. Koostöös Eesti teadlaste ja naistearstidega on Tervise-TAKi juhtimisel loodud ka populaarne NIPTIFY ja beREADY test.
NIPTIFY meeskond ja Tervise-TAK
Projekt ENTER: Sünnitusabi ja nõustamise võrgustiku arendamine Eesti-Läti piiriregioonis
EESMÄRGID: Projekti peamiseks eesmärgiks on kaasaegse digitaalse andmevahetuse ja veebipõhise nõustamissüsteemi loomine ning selle tõhususe valideerimine 300 patsienti hõlmava uuringu kaudu.
Kasutades ära juba olemasolevat Eesti NIPT-teenust (NIPTIFY), soovitakse ENTER projekti kaudu toetada tervishoiuteenuse pakkujaid Vidzeme, Pierīga ja teistes Eesti-Läti piiriülestes piirkondades, parandades seeläbi sünnitusabi kvaliteeti ja jätkusuutlikkust. Igal aastal sünnib Lätis ligikaudu 20 000 last, kellest 15% vajab loote geneetiliste kromosomaalsete haiguse riskide tõttu NIPT-d. Seetõttu on geneetiliste haiguste skriiningu ja diagnostika juurdepääsetavus ja taskukohasus kriitilise tähtsusega.
Praegu piiravad nende oluliste tervishoiuteenuste juurdepääsu kõrged testide kulud ja kliinikutes puuduv tõlgendamise ekspertiis. Koostöö Eesti Tervisetehnoloogiate Arenduskeskusega, mis on edukalt rakendanud NIPTIFY-i testi, lubab Läti kliinikutele pakkuda olulist tuge. Oma ekspertiisi jagamise kaudu saavad erakliinikud pakkuda geneetilise testi teenuseid ilma igas piirkonnas eraldi kompetentse loomata. ENTER näeb ette praeguste struktuuride muutmist Läti sünnituseelse abi ja nõustamise valdkonnas, parandades seeläbi teenuste kvaliteeti ja suurendades juurdepääsetavust digitaalsete, geneetiliste ja kliiniliste pädevuste integreerimise kaudu.
EELARVE: Projekti kogumaksumus on 607 700 eurot, millest 80% rahastatakse Eesti-Läti programmist 2021-2027.
PERIOOD: Projekti viiakse ellu perioodil 01.10 2023 – 30.09.2026.